SWOT Analizi Nedir, Nasıl Yapılır?

8 / 100
pexels anna nekrashevich 6801648

İşletmenizi daha başarılı noktalara taşımak için kendinize sık sık şu soruları sormalısınız: İşletmemin gelişmesi için nelere ihtiyacı var? Pazardaki rakiplerime karşı avantajlarım var mı? Şirketim hangi risklerle karşı karşıya kalabilir? Uyguladığım stratejilerde hangi açıdan zayıf kalıyorum?

Bu sorulara, özellikle de kariyer yolculuğunuzun başlarındayken cevap bulmak, önünüze çıkabilecek fırsatları doğru değerlendirmeniz ve sorunlara hızlı çözümler üretebilmeniz açısından büyük önem taşır. Peki, tüm bu sorulara yanıt bulmanıza yardımcı olabilecek bir stratejik planlama taktiği olan SWOT analizi ile tanışmaya ne dersiniz?

SWOT Analizi Nedir?

SWOT analizi, bir işletmenin içinde bulunduğu pazar ortamında sahip olduğu avantajları ve dezavantajları, güçlü ve zayıf yönlerini, önüne çıkabilecek riskleri ve fırsatları inceleyen bir tekniktir. SWOT analizi sayesinde işletmenize daha objektif bir gözle bakabilir, mevcut durumunuzu görebilir, pazar ve rekabet değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Bu teknik, özellikle işletmeniz için önemli kararlar alma arifesindeyken size gerçekçi bir bakış açısı sunarak yol gösterebilir. Analizi dilediğiniz zaman tekrarlayabilirsiniz. Ancak genellikle mevcut işletmeler için en az yılda bir kez SWOT analizi yapılması tavsiye edilir.

SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

SWOT terimi İngilizcede güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler anlamına gelen sözcüklerin baş harflerinin birleşiminden oluşur. Bu nedenle tekniğin uygulanışı da dört farklı aşama üzerinden ilerler. Güçlü ve zayıf yönlerin incelendiği ilk iki aşama bugüne, fırsat ve tehditlerin irdelendiği son iki aşama da geleceğe odaklanır.

SWOT analizi sırasında mümkün olduğunca objektif değerlendirmeler yapmaya özen göstermelisiniz. İşletmenizi doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen tüm faktörleri ne kadar iyi gözlemler ve hatırlarsanız SWOT analizinden de o kadar doğru sonuçlar alabilirsiniz.

İşe, toplam 4 kareden oluşan bir SWOT analizi matrisi oluşturmakla başlayın. Analiz sırasında tek başınıza değerlendirme yapmak yerine işletmenizin ortaklarını ya da çalışanlarını da sürece dahil edin. Bu sayede yanınızdaki kişiler sizin hatırlamadığınız ya da gözden kaçırdığınız noktalara parmak basarak analiz sonuçlarını daha etkili kılabilir. Matris oluşturduktan ve doğru ekibi topladıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek SWOT analizine başlayabilirsiniz.

Güçlü Yönler

İşletmenizin performansını olumlu etkileyen tüm faktörleri bu aşamada belirleyin. İyi olduğunuz, rakiplerinize karşı fark yarattığınız, size rekabet avantajı sağlayan, müşterilerinizin sizi tercih etmesine ön ayak olan tüm özelliklerinizi matrisin ilk karesine yazın.

Zayıf Yönler

Sıra geldi, işletmenizi olumsuz etkileyen faktörlerden söz etmeye. İşletmeniz hangi açıdan başarısız? Rakipleriniz size karşı hangi açıdan avantajlı? Müşterilerinizden en çok şikayet aldığınız konular hangileri? Ekibiniz ve kaynaklarınız açısından nasıl eksikleriniz var? Matrisin ikinci karesine bu soruların cevaplarını yerleştirin.

Fırsatlar

İşletmenizin karşısına çıkabilecek fırsatlar sizin kontrolünüz dışında gelişebilir. Ancak onlardan en iyi şekilde yararlanmak için öngörülü olmanız gerekir. Bazı düzenleme değişiklikleriyle işletmenizi ileri taşıyabilir misiniz? Mevcut ekonomi koşulları sizi nasıl etkiliyor? Pazar dinamiklerinden nasıl etkileniyorsunuz? Kaynak sağlamak için neler yapabilirsiniz? Piyasanın yeni fırsatlarını yeterince takip edebiliyor musunuz? Bu aşamada bu soruları yanıtlamalı ve cevapları matrisin üçüncü karesine yazmalısınız.

Tehditler

Karşınıza çıkabilecek riskleri en az hasarla atlatabilmek için bu aşamayı da objektif değerlendirmeler eşliğinde tamamlamalısınız. Sektördeki gelişmeler sizi olumsuz etkileyebilir mi? Maliyetleriniz artıyor mu? Üreticinizden ve tedarikçinizden memnun musunuz? Pazardaki konumunuz ne? Yeni şirketler sizin önünüze geçebilir mi? Bu soruları yanıtlarken her bir yorumu ve gözlemi dikkate almayı unutmayın. Tümünü matrisin dördüncü karesine yazın ve daha sonra ekibinizle birlikte inceleyin.

Elinizde dört farklı liste oluştuğunda yapmanız gereken tek şey, gerek ekibinizle gerek kendi başınıza bu listeleri defalarca gözden geçirmek. Ekibinizle listeler üzerinde beyin fırtınası yapabilir, hangi konulara odaklanmanız gerektiğini belirleyebilir, böylece işletmenizi daha başarılı bir konuma taşımak için harekete geçebilirsiniz.

8 / 100

Leave a Comment