Tekrarlı Müşteri Nedir?

13 / 100
nathan dumlao 66RxrYlPShI unsplash

İşletmenizin beklediğiniz kadar yeni müşteri kazanmadığını fark ettiniz ve bunun değişmesini istiyorsunuz. Size güzel bir haberimiz var. Müşteri edinme maliyetinizi iyileştirmenin en sürdürülebilir yollarından biri var olan müşteriyi elde tutmak. Gerçek şu ki halihazırda sahip olduğunuz müşteriler en karlı müşterilerdir ve onları etrafınızda tutmak için harcadığınız zamana ve çabaya değer!

Tekrarlı Müşteri Nedir?


Tekrarlı müşteri en az iki satın alma işlemi gerçekleştirmiş müşteri anlamına geliyor. Burada ilginç olan ise bir müşterinin satın alma miktarı arttıkça sizden tekrar satın alma olasılığının da giderek artması.

İstatistiklere bakıldığında bir müşterinin, yaptığı alışverişten sonra markanıza geri dönme olasılığı %27 olarak gösteriliyor. Bu her ne kadar ciddi bir oran olmasa da, o müşterinin geri gelmesini, ikinci ve üçüncü satın almaları yapmasını sağlayabilirseniz, diğer bir alışveriş olasılığını %54’e çıkarmış oluyorsunuz.

Müşterilerinizi İkna Edin

Müşterilerinize ikinci veya üçüncü alışverişi yapmaları için nasıl ilham verebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. İşin püf noktası müşterilerinizi nasıl ikna ettiğinize dikkat etmekte gizli! Örneğin; bir sonraki siparişte indirim yapmak müşterinin geri dönmesini sağlamak için harika bir yol gibi görünebilir. İndirimler müşteriyi geri kazanmada etkilidir ancak bu durum müşterileriniz için her zaman yerine getiremeyeceğiniz olumsuz bir beklenti oluşturabilir.

İndirim alan müşteriler ya her seferinde indirim beklemeye başlar ya da başka bir satın alma işlemi için indirim zamanını bekler. Bunun yerine müşterileri sitenize geri dönmeye teşvik etmek için kolay satın alma hizmeti, farklı seçenekler, kişiselleştirilmiş kampanyalar gibi daha sürdürülebilir yöntemleri dikkate alabilirsiniz.

Tekrarlı Müşteri Neden Önemlidir?


Tekrarlı müşteriler tutarlı gelir sağlamanıza yardımcı olur. Müşterilerin rakip teklifler veya indirimlerden daha az etkilenmesi, satın alma sonucu elde edilecek gelir konusunda daha güvende hissetmenizi sağlar. Ayrıca tekrarlı müşteriler daha güçlü ilişkiler kurar. Tekrar eden müşterilere satış yapmak genellikle daha kolaydır çünkü zaten sizinle bir ilişkileri vardır ve sipariş sürecinize daha fazla güvenirler.

Üstelik tekrarlı müşteriler ağızdan ağıza reklam yapar. Mutlu bir müşteriniz olduğunda ürün veya hizmetinizi çevresine tavsiye edebilir veya sosyal medyada paylaşabilir. Bir müşterinin sizinle olan ilişkisi her satın alma işlemi sonunda daha rahat bir hal alır ve böylece müşteriler olumlu tavsiyede bulunma konusunda daha istekli olurlar.

Tüm bunların yanı sıra tekrarlı müşteriler yaşam boyu değer sağlar. Tekrarlı müşteriler, markanızla olan ilişkilerine dayalı olarak yeni teklifler denemeye devam ettikçe uzun vadede daha fazla değer sağlayabilir.

Mağazanızın karlılığını artırmak, halihazırda sahip olduğunuz müşterilerle başlar. Tekrarlı müşteriler mağazanızda daha fazla harcama yapmakla kalmaz aynı zamanda ürünlerinizi yeni müşterilerle buluşturmanıza yardımcı olur. Bu sebeplerden ötürü, var olan müşteriyi elde tutmaya odaklanmak, tekrarlı müşterilerinizden en iyi şekilde yararlanmanın önemli bir adımı olarak öne çıkar.

13 / 100

Leave a Comment