Trendler: Online Bitki Satışına Başlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

4 / 100
pexels teona swift 6913730

Son dönemde pek çok sektör gibi bitki satışı da dijital platformlara taşındı. Çiçekli bitkiler, kaktüsler, bonsai türleri ve hatta sebze ve meyve fidanları internet ortamında üreticiler tarafından satışa sunuluyor. Eğer siz de kendi bitkilerinizi yetiştirip bu sektörün bir parçası olmayı planlıyorsanız başarıya ulaşmak için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. İşte sizin için hazırladığımız online bitki satışı giriş dersi niteliğinde bir rehber! 

Satacağınız Ürünü Tanıyın 

Online bitki satışına girişmeden önce satacağınız ürünler hakkında bilgi sahibi olmanız şart. Ancak öncesinde şu soruların kesin yanıtlarını bulmalısınız: 

  • Hangi bitki ne kadar sürede ve hangi koşullarda yetişiyor? 
  • Sahip olduğunuz ortam hangi bitkilerin yetiştirilmesine elverişli? 
  • Siz en çok hangi türe ilgi duyuyorsunuz? 
  • Bitki türlerinin hangileri daha çok ilgi görüyor? 

Bu sorular satış stratejinizi doğru bir biçimde belirlemek için hayatî öneme sahip. Örneğin; narin yapılı ve kısa sürede solmaya yatkın bitkilerin satışı için son derece özel koşullar sağlamak gerekiyor. Bu durum maliyetleri yükseltebilir. Oysa kaktüs ya da sukulent gibi bitkiler bir parça daha dayanıklı. Ancak onların da yavrulama ve gelişme süreleri diğer bitkilere kıyasla çok daha uzun.  

Bütün bu etkenleri göz önünde bulundurarak size en uyacak ürünü seçebilir ve ideal satış stratejinizi oluşturarak girişiminizin ikinci aşamasına geçebilirsiniz.  

Satış Platformunuzu Belirleyin 

Internet satış ve pazarlama alanında oldukça geniş kaynaklara sahip. Sosyal medya platformları, e-ticaret siteleri ve hatta forumlar pek çok farklı ürünün satışına olanak sağlıyor. Bu da satış stratejisi oluştururken etkin olacağınız platformu önceden belirlemeniz gerektiği anlamına geliyor. Online bitki satışı için seçeceğiniz platform, hedef kitlenizin yaygın olarak kullandığı bir sosyal medya sitesi ya da e-ticaret sitesi olabilir. Bu noktada seçim yaparken platformların sunduğu istatistiklerden faydalanabilirsiniz.  

Sattığınız bitkinin sınıfı ve hitap ettiği kesime göre satışı nereden yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Hedef kitlenizi isee yaş, cinsiyet ve meslek gruplarını baz alarak oluşturabilir; internetteki diğer satıcıların müşteri yoğunluklarına göz atabilirsiniz.  

Etkili Sosyal Medya Yönetimi Yapın 

Neyi, nerede sattığınız fark etmeksizin sosyal medya araçlarını etkili kullanmak; tüm ürünlerin online satışı için neredeyse en önemli anahtar. Her gün milyonlarca insanın etkileşim içinde olduğu bu platformlar, yetiştirdiğiniz bitkileri müşteriler ile buluşturmak ve ürünleri onlara tanıtmak için kullanabileceğiniz en kestirme yollardan. Bu nedenle satış stratejisinin yanında etkili bir sosyal medya pazarlama planının da olması şart. Çok daha etkili çözümler içinse uzman görüşüne başvurabilirsiniz. 

4 / 100

Leave a Comment