Uluslararası Kargo Operasyonları İçin Stratejiler

pexels chanaka 906494

Yabancı ülkelere satış yapmak yani bir nevi mikro ihracata atılmak, e-ticaretle uğraşan pek çok işletmenin hedefi. Mikro e-ihracat, uluslararası kargo operasyonlarını da kaçınılmaz kılıyor. Kargo operasyonunu hesaba katmadan yurt dışına satış yaparsanız kargo için ürünün bedelinden fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu da size kardan çok zarar getirebilir. Peki, yurt dışına kargo gönderirken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Ülkelerin Yasal Uygulamalarını Öğrenin

Satışlarınızın kapsamını genişletmek ve yurt dışına satış yapmak istiyorsanız global kargoların vergi, gümrük ücreti gibi ekstra ücretlere tabi olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Her ülkenin uygulamaları birbirinden farklı. Bu nedenle öncelikle ürün göndereceğiniz ülkenin şartlarını araştırmanız gerekiyor. Ülkeler belli bir bedelin üzerindeki ürünlerden gümrük vergisi alıyor. Ayrıca bazı ürünler yurt içinde sorunsuz taşınabilse de farklı ülkelerin gümrük regülasyonları tarafından yasaklanabiliyor. Tüm potansiyel zorlukların farkında olarak uluslararası e-ticaret ve kargo operasyonlarında buna göre bir yol izleyin.

Gerekli Belgeleri Eksiksiz Hazırlayın

Ürünün yurt dışına satışı tamamlandıktan sonra sıra kargoya geliyor. Paketinizin size dönmesini istemiyorsanız kargonuzu göndermeden önce gerekli belgeleri eksiksiz hazırlamalısınız. Bu noktada da yurt içinden farklı uygulamalar mevcut. Ülke içinde kargo gönderimi için sevk irsaliyesi ve fatura yeterli olurken yurt dışı kargo gönderimlerinde konşimento adı verilen taşıma senedi, proforma fatura gibi ekstra belgeler devreye giriyor. Bazı ülkeler şirket evraklarının yanı sıra göndericinin kişisel belgelerini de isteyebiliyor. Gıda ürünü gönderiyorsanız bu belgelere gıda sertifikası da eklemeniz gerekebiliyor.

Kargo Şirketleriyle Anlaşma Yapın

Ülkemizde kargo şirketleri, yurt dışındaki kargo şirketleriyle iş birlikleri yaparak uluslararası gönderimler için e-ticaret firmalarına özel hizmetler sunuyor. Yurt içi kargo gönderimlerinizde olduğu gibi yurt dışı kargolarınız için de farklı kargo şirketlerinden sabit ücret alarak size en uygun fırsatları sunan şirketle uzun vadeli bir anlaşma yapmaya çalışın. Böylece döviz kurundaki dalgalanmalardan minimum düzeyde etkilenirsiniz. Ayrıca bu tür hizmetlere müşteri hizmetleri de dahil olduğundan adres değişikliği gibi konularda kargo şirketi sizin yerinize hızlıca aksiyon alabilir.

Siz de ürünlerinizle yurt dışına açılabilir, uluslararası kargo uygulamalarını öğrenerek lojistik süreçleri sorunsuz atlatabilirsiniz.

Leave a Comment