Upselling Nedir Nasıl Yapılır

isaac smith AT77Q0Njnt0 unsplash

Bir satış tekniği olan Upselling, müşterinin zaten satın aldığı ürünün geliştirilmiş versiyonunu ya da ek özelliklerini satın alması için yapılan çalışmaların tümü olarak tanımlanabilir. E-ticaret işletmeleri genellikle Upselling ve Crosselling tekniklerini bir arada kullanarak sipariş değerini ve kar oranını artırmayı hedefler. Sizin için bir araya getirdiğimiz Upselling yöntemlerine göz atarak siz de e-ticaret sitenizden yaptığınız satışlardan gelen kar oranınızı artırabilirsiniz.

Ancak öncesinde çok karıştırılan Upselling ve Crosseling kavramları arasındaki farkı iyi anlamalısınız. Upselling, müşteriyi ürünün daha pahalı versiyonunu almaya ikna ederken Crosseling, müşteriye aldığı ürüne benzer öneriler yaparak müşteriyi daha fazlasını almaya yönlendirir. Bu farkı aklınızda tutarak yöntemleri okumaya devam edebilirsiniz!

Alışverişin Tüm Aşamalarında Müşterinin Yanında Olun

Upselling tekniklerini satış öncesi, satış esnası ve satış sonrasında uygulayabilirsiniz. Satış öncesinde ürünün premium versiyonunu ürün ya da kategori sayfasının altında ya da kenar çubuğunda gösterebilirsiniz. Satış esnasında öneriler göstermek için kullanıcı sepetini görüntülediğinde ya da ödeme sayfasına geldiğinde yaratıcı pop-up’lardan yararlanabilir, kullanıcı sepetine gitmediğinde ise e-mail göndererek hatırlatma yapabilirsiniz. Satış sonrası ise ara sıra atacağınız takip mailleriyle kullanıcıya ürünün gelişmiş versiyonlarıyla ilgili bilgi verebilir, onu daha fazlasına sahip olması için yönlendirebilirsiniz.

Kullanıcı Alışkanlıkları Konusunda İyi Bir Gözlemci Olun

Başarılı bir Upselling uygulaması için kullanıcılarınızın alışkanlıklarını yakından takip etmeniz gerekir. Bu sayede onların ihtiyaçlarına yönelik öneriler yaparak keyifli bir alışveriş tecrübesi edinmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin; sürekli olarak spor ayakkabıları inceleyen kullanıcıya topuklu ayakkabı önerisi yapmamak için upselling yapmak için araçlarınızı iyi kullanmalısınız. Ayrıca alışveriş yapan kullanıcıyı para harcadığı için bedava kargo ya da sonraki alışverişinde kullanabileceği indirim kodlarıyla ödüllendirebilirsiniz. Doğru Upselling yöntemleriyle karşılaşan kullanıcı ödüllendirildiğinde yeni bir alışveriş için mutlaka geri gelecektir.

Karşılaştırmanın Gücünden Yararlanın

Kullanıcının zaten satın aldığı ürünün daha pahalı versiyonunu alması için ona bir sebep vermeniz gerekiyor. Bunu yapmanın en iyi yolu ise karşılaştırmadan geçiyor diyebiliriz. Halihazırda sahip olduğu versiyon ve premium versiyon arasındaki farkları açık bir şekilde gösterirseniz kullanıcıyı daha iyisi için para harcamaya ikna edebilirsiniz. Dilerseniz bunun için basit karşılaştırma yazılımlarından yararlanabilirsiniz. Özellikle akıllı telefon gibi ürünlerde aynı markanın farklı modellerinin karşılaştırılabildiği uygulamalar, kullanıcıların ilgisini çekebilir.

Israrcı Olmayın

Upselling yöntemiyle satış kapasitesini artırmak sizin için harika olabilir. Ancak bunu yaparken müşterilerinizi kaçırmamalısınız. Sunduğunuz önerileri satın almak istemeyen müşterilerinizin verdiği “Hayır, teşekkürler.” cevabını kabul ederseniz müşterilerinizle bağınızı kuvvetlendirebilir, gelecekte yeni bir alışveriş yapmaları için yatırım yapmış olursunuz.

Leave a Comment