Üst Seviye Bir E-Posta Pazarlaması için Yapmanız Gereken 5 Şey

pexels quintin gellar 2199293

E-posta pazarlaması, doğru kullanıldığında bir e-ticaret markasının en etkili satışa dönüştürme kanallarından biri olabilir. Tıklama sayısını artırmak, e-postaları dikkate değer kılmak, sadık müşteriler edinmek ve elbette ki üst seviye bir e-posta pazarlaması yapmak için hazırladığımız ipuçlarına mutlaka göz atın!

1- Güçlü Bitirip Güçlü Başlayın

E-posta pazarlamasında en önemli ve dikkat çekici etken elbette ki konu başlığı. E-postanın konu başlığı tıklama oranlarını doğrudan etkilediği için herkes bu alandaki metne büyük özen gösteriyor. Ancak iş sadece iyi bir konu başlığı ile bitmiyor. En az konu başlığı kadar önemli olan bir şey daha var: sonuç cümlesi.

Boomerang tarafından yapılan bir araştırmaya göre e-posta okuyucuları; teşekkürler, saygılarımızla, gibi kısa bitiriş cümlelerinden pek etkilenmiyor. Bunun yerine “şimdiden teşekkürler” gibi alışveriş yapıldığı algısını uyandıran ifadeler daha etkili.

2- Pazartesi Günü E-Posta Göndermeyin

Pazartesi günleri pek çok kişi hem daha yoğun hem de daha yorgun olacağından e-postalarınızın dikkat çekmesi ihtimali epey düşük. Ayrıca sizin işleriniz de yoğun olacağından hata yapma payınız da yükseliyor, hatalı e-postalar ise pek çok kullanıcının bakış açısını olumsuz olarak etkiliyor.

3- “Kısa ve Öz” Klişesinden Vazgeçmeyin

Dijital çağda kimse upuzun e-postalar okumak istemiyor, istese de buna vakit bulamıyor. Bu nedenle kısa, anlaşılır cümlelerden oluşan, gerçekten hedeflediğiniz konuya değinen, dolaylı yollara sapmayan, faydalı e-posta içerikleri hazırlamanız şart. Yine Boomerang’ın yaptığı bir araştırmaya göre ideal kelime sayısı 75-100 arası. Bu kelime aralığındaki içeriklere sahip e-postaların %50’sinin geri dönüş aldığı kanıtlanmış. 10-15 kelimelik çok kısa e-postalar ise kısa oldukları halde başarısız. Yani önemli olan iyi bir denge tutturmak.

4- Sadece Önemli Bulduğunuz Konularda E-Posta Gönderin

Kabul edelim ki hepimiz SPAM kategorisinde yer alan, birbirini tekrar eden, hiçbir amaca hizmet etmeyen e-postalardan çok sıkıldık. Sizin de bu algıyı oluşturmayacak bir strateji oluşturmak için özel, değerli e-posta ve e-bültenler hazırlamanız şart. Bir kampanya için onlarca mail atmak, yeni ürünlerinizi birkaç kez paylaşmak zaten sizin için bir artı olmayacak.

5- Yasaklı Kelimelerden Uzak Durun

Özellikle konu başlığında gördüğünde SPAM olarak algılanacak ya da okuyucuda olumsuz bir algı yaratacak kelimeler var. Üstelik bunlar yapılan araştırmalar sonucu da kanıtlandı. Yardım, davet et, katıl, tıkla, onayla gibi kelimeler bunlardan birkaçı. Güvenlik sorunları yaşanabileceği algısını uzak tutacak, yaratıcı konu başlıkları bularak en olumlu etkiyi yaratabilirsiniz.

E-posta stratejinizi oluştururken bu 5 maddeyi dikkate alarak daha başarılı ve üst düzey bir e-posta pazarlaması yapabilirsiniz. “E-posta Listenizi Genişletecek İpuçları” yazımızı okuyarak hazırladığınız içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment