Var Olan Müşterilerinize Nasıl Pazarlama Yaparsınız?

13 / 100
firmbee com gcsNOsPEXfs unsplash 1

E-ticaret uzmanı Drew Sanocki, e-ticaret işletmeleri için pazarlamanın üç farklı boyutu olduğunu söyler. Sanocki’ye göre sürdürülebilir büyüme elde edebilmenin yolu; müşteri başına toplam satın alma sayısını, ortalama sipariş tutarını ve toplam müşteri sayısını artırmaktan geçer.

Markalar genellikle sürdürülebilir büyüme elde etmek için öncelikli olarak yeni müşteriler kazanmaya odaklanır. Ancak yeni müşterileriniz sizden yalnızca bir ürün satın alır ve sizi bir daha tercih etmezlerse markanızın büyümesi oldukça zorlaşır. 

Bu nedenle hâlihazırda sizi tercih etmiş müşterilerinizi de gözden kaçırmamalı ve onların satın alma sayısını artırmaya odaklanmalısınız. Nasıl mı? İşte ürünlerinizi mevcut müşterilerinize daha iyi pazarlamanın yolları…

Sadık Müşterilerinizi Ödüllendirin

Sadık müşterilerinize sizi tercih ettikleri için çeşitli avantajlar sunmanın birçok yolu var. Örneğin; abonelik programları oluşturabilir, belirli bir alışveriş puanına ulaşan müşterilerinize küçük hediyeler verebilir, ücretsiz teslimat fırsatı sunabilir ya da onlara özel indirimler yapabilirsiniz. Bu da müşterilerinize yakın gelecekte yeniden sizden alışveriş yapmak için geçerli bir sebep verir.

Eski Müşterilerinizi Geri Kazanın

Sizden bir ya da birkaç kez alışveriş yapan, ancak bir süredir mağazanızı ziyaret etmeyen müşterilerinizi geri kazanmaya odaklanmak da satışlarınızı artırmanın etkili yollarından biridir. Onları yeniden ürünlerinizi satın almaya teşvik etmek için markanızı hatırlatan bildirimler yollayabilir ya da bir sonraki alışverişlerinde kullanabilecekleri fırsatlar sunabilirsiniz. 

E-Posta Pazarlamasına Odaklanın

E-posta pazarlaması hem mevcut hem de potansiyel müşterilerinizle dilediğiniz zaman etkileşim kurmak için başarılı bir araçtır. Müşterilerinizden oluşan bir e-posta listesi hazırlayabilmek için sitenizi ziyaret eden kullanıcıların karşısına çıkacak bir teklif oluşturabilirsiniz. Bu teklif, e-posta adresini vererek sitenize abone olan kişilere ücretsiz kargo ya da %10 indirim gibi fırsatlar sunabilir. Böylece onları hem sizden alışveriş yapmaya teşvik edebilir hem de e-posta pazarlaması stratejileri geliştirebilirsiniz. 

Lansman Programı Oluşturun

Eğer müşterilerinize sık sık yeni ürünler sunmayı planlıyorsanız sunumlarınızı bir düzene oturtmanızda yarar var. Örneğin; ürün lansmanlarınızı her hafta aynı gün ve saatte yaparsanız bir süre sonra bu rutinin müşterilerinizin aklında kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda, sizden yeniden alışveriş yapmayı düşünen müşterileriniz sitenizi ziyaret edebilir ya da onlara gönderdiğiniz e-postaları daha detaylı inceleyebilir. 

Abonelik Sistemi Oluşturun

Abonelik sistemi, müşterilerinizin düzenli olarak sizden alışveriş yapmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz en basit ve etkili araçlardan biridir. Elbette bunu yapmak için abonelik sistemine uygun ürünlerin ticaretini yapıyor olmalısınız. 

Örneğin, evcil hayvan ürünleri satan bir markanız varsa kedi sahibi müşterilerinize her ay sizden aynı miktarda ve markada kedi maması almalarını sağlayan bir abonelik teklifi sunabilirsiniz. Teklifinizi söz konusu ürünleri ayrı ayrı almaya kıyasla daha az maliyetli kılacak şekilde tasarladığınız sürece, müşterilerinizin önemli bir bölümünü kolayca ikna edebilirsiniz. 

Var olan müşterilerinizi yeniden mağazanızı ziyaret etmeye ikna etmek için uygulayabileceğiniz başka yöntemler de var. Buraya tıklayarak söz konusu yöntemler hakkında bilgi sahibi olabilir, tüm ipuçlarını birleştirerek etkili pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz. 

13 / 100

Leave a Comment