Yaşam Boyu Müşteri Değeri Neden Önemlidir, İşletmeniz için Bu Değeri Nasıl Ölçebilirsiniz?

pexels andrea piacquadio 3791614

Online mağazanızın başarısını nasıl ölçüyorsunuz? Bunu yaparken sadece satış ve gelir gibi konulara mı odaklanıyorsunuz? Satış ve gelir ölçümleri içerik ve kampanyalarınızın kısa vadeli performansını takip etmek için yararlı olsa da işletmenizin geleceğinin resmini tam olarak çizmez. Bu nedenle Yaşam Boyu Müşteri Değeri (CLV), işletmenizin hem şimdiki hem de gelecekteki başarısını ölçmeniz için en doğru kriterlerden biri. Peki, Yaşam Boyu Müşteri Değeri denen kavram neden bu kadar önemli ve siz bu değeri nasıl ölçebilirsiniz? Merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edin!

Yaşam Boyu Müşteri Değeri Neden Önemlidir?

Her şeyden önce Yaşam Boyu Müşteri Değeri, herhangi bir müşteri edinip (acquiring) tutundurduktan (keeping) sonra işletmenize nasıl bir yararı olduğunu görebilmeniz için önemli. Çünkü bir işletme sahibi olarak tüm eforunuzu başarınızı devam ettirmenize yarayacak doğru müşteri profillerini bulmaya yöneltmelisiniz. İşletmeniz için doğru profillerle çalıştığınızda ve bu profilleri sadık müşterilere dönüştürdüğünüzde Yaşam Boyu Müşteri Değeri’nizin ve dolayısıyla marka değerinizin uzun vadede arttığını da görebilirsiniz.

Yaşam Boyu Müşteri Değeri Nasıl Ölçülür?

Yaşam Boyu Müşteri Değeri’nin ölçmek ve takip etmek işletmeniz için yararlı olsa da geleneksel hesaplama yöntemleri bir hayli zordur. Daha önce CLV hesabı yapmaya çalıştıysanız kendinizi bir dizi karmaşık algoritma ve formüllerin içinde bulmuşsunuzdur. Neyse ki Yaşam Boyu Müşteri Değeri’ni ölçmenin çok daha basit yolları var. Ancak bu basitlik de sizi yanıltmasın. Çünkü müşteri davranışlarını tahmin etmek çok zordur, bu da CLV’yi izlemesi doğal olarak karmaşık bir ölçü haline getirir.

Yaşam Boyu Müşteri Değeri’ni ölçmek için yapmanız gereken şey müşterilerinizin RFM (Recency, Frequency, and Monetary Value) tekniği ile segmentlere ayırmak. Kısacası müşterileri Yenilik, Sıklık ve Parasal Değer kriterlerine göre kategorize etmek. Gelin bu kavramları yakından değerlendirelim:

Yenilik

Yenilik, bir müşterinin en son ne zaman satın aldığını ifade eder. Kısa süre önce satın alma işlemi gerçekleştiren bir müşterinin, uzun süredir satın almayan bir müşteriye göre tekrar satın alma olasılığı daha yüksektir.

Sıklık

Sıklık, bir müşterinin belirli bir zaman dilimi içinde kaç kez satın aldığını ifade eder. Sık sık alışveriş yapan bir müşterinin geri gelmeye devam etme olasılığı, nadiren alışveriş yapan bir müşteriden daha fazladır.

Parasal Değer

Parasal Değer, bir müşterinin aynı zaman çerçevesinde harcadığı para miktarını ifade eder. Daha büyük alışveriş yapan bir müşterinin, daha az harcayan bir müşteriye göre geri dönme olasılığı daha yüksektir.

Müşterilerinizi RFM ile segmentlere ayırarak her grubu ayrı ayrı analiz edebilir ve hangi müşteri grubunun en yüksek MYBD’ye sahip olduğunu belirleyebilirsiniz.

Leave a Comment