Yeni Alıcıları Sadık Müşterilere Dönüştürmenize Yardımcı Olacak 8 Satış Sonrası Mail

pexels photomix company 230544 1

Yeni alıcıları sadık müşterilere dönüştürmek için geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanmaktan sıkılmadınız mı? O zaman e-mail pazarlamasının gücünden yararlanarak sadık müşterilerinizin sayısını artırabilirsiniz. İşte size bu konuda yardımcı olacak 8 satış sonrası mail içeriği örneği. Keyifli okumalar!

Teşekkür E-Postaları

Müşteri ilişkileri kurmak söz konusu olduğunda “Teşekkür etmek”, verilebilecek en basit tavsiye gibi görünebilir. Ancak müşterilerinize ettiğiniz içten teşekkürlerin dönüşümünü gördüğünüzde aslında basit bir tavsiyeden çok temel bir strateji olduğunu anlayacaksınız. Çünkü satış sonrası atılan e-postalar, müşterilerinizin markanızla ilgili algılarının en açık olduğu zamanı yakalar. Bu nedenle klasik bir onay postası bekleyen müşterinize teşekkür maili atarsanız rakiplerinizin önüne geçme olasılığınız çok yüksek.

Kargo Bildirimleri

Müşteriniz satın alma işlemini tamamladığında ilk merak ettiği şey siparişinin ne zaman kapıya geleceğidir. Bu nedenle kargosunun durumu hakkında onu güncellemek, markanıza karşı güven duygusunu güçlendirebilir.

“Nasıl Yapılır?” Postaları

Ne satarsanız satın müşterileriniz aldıkları ürünle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak ve aldıkları üründen tam anlamıyla yararlanmak isteyebilir. Bunun için “Nasıl Yapılır?” içerikleri hazırlayabilir, sattığınız ürün ya da hizmetin nasıl kullanılacağına dair onları bilgilendirebilirsiniz.

Hatırlatma Postaları

Sitenizi ziyaret etse de henüz alışveriş yapmamış kişilerin mutlaka bir sebebi vardır. Örneğin; antrenman malzemeleri satıyorsanız henüz antrenman yapmaya başlamamış ama başlamayı düşünen birilerinin sitenizi ziyaret etme olasılığı yüksek. Eğer henüz satın alma yapmadıysa ürünlerinizi hatırlatacak bir maille onu motive edebilirsiniz.

Anket Postaları

Anketler, müşteri memnuniyetini anlamak için harika araçlardır. Dilerseniz SurveyMonkey ya da Typeform gibi araçları kullanarak müşterilerinizin ürünlerinizle ilgili görüşlerini sorabilirsiniz. Örneğin; “Bu ürünü arkadaşınıza tavsiye eder miydiniz?” gibi direkt olarak onların fikrini gerektiren sorular, müşterilerinizin kendini önemli hissetmesini sağlayabilir.

Bilgi Alma Postaları

Müşteri davranışlarını analiz edip daha iyi bir deneyim sunmak için müşterilerinizin adı, soyadı, doğum tarihi dışında da bilgilere ihtiyacınız var. Örneğin; onlara sevimli bir tasarım gönderebilir, markanızla ilgili tercihlerini işaretlemelerini sağlayabilirsiniz.

Sürpriz Postalar

Müşterilerinizin arasından sıyrılan profiller vardır. Örneğin; bir müşteriniz o ay herkesten daha fazla alışveriş yapmıştır ya da sosyal medya hesaplarınızla herkesten daha fazla etkileşime geçmiştir. Böyle profilleri sürpriz e-postalar yoluyla mutlu edebilir, sadık müşterileriniz olmalarını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bu e-postalarda indirim kuponu yollayabilir, deneme ürünü göndermek için adres isteyebilir, ücretsiz kargo fırsatından yararlanmaları için bir kod gönderebilirsiniz.

Kullanıcılar Tarafından Oluşturulmuş İçerikler

Müşterilerinizden sadık hayranlar oluşturmak kolay değil. Bu nedenle çoktan sadık müşteriniz olanların bu sevgiyi paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.Örneğin; e-posta içeriğinizin bir parçası olarak ürünlerinizi Instagram gibi sosyal medya platformlarında paylaşmalarını isteyen bir bölüm ekleyebilirsiniz.

Tüm bu satış sonrası mailler, yeni alıcılara markanızla ilgili bir güven mesajı verir. Siz de markanızla yeni tanışmış profilleri sadık müşterilere dönüştürmenin tadını çıkarabilirsiniz!

Leave a Comment