Yeni Bir Ürün Ortaya Çıkarırken Bu Adımları Atlamayın

4 / 100
spacex uj3hvdfQujI unsplash

Yeni ürününüzün lansman günü yaklaşıyor mu? O halde ürün lansmanınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizin planını yapmalısınız. Unutmayın, başarılı bir ürün lansmanı, markanın hedef kitlesiyle etkileşime geçmesine yardımcı olur. Peki, başarılı bir lansman için neler yapmalısınız? Gelin, birlikte inceleyelim.

Lansman Tarihini Belirleyin

Tarih belirlemek çok basit gibi görünebilir. Ancak genellikle planlama yapılırken en çok unutulan konuların başında gelir. Yaptığınız planlamada her şeyin yolunda gitmesi için lansman tarihinizin belli olması çok önemlidir çünkü bu sayede listenizdeki her şeyi yapmak için ne kadar vaktiniz olduğunu açıkça görebilirsiniz. Süreç içerisinde tarihi değiştirmeniz gerekebilir ancak bir hedef koymak işinizi her zaman kolaylaştırır.

Ürününüzü Kontrol Edin

Lansman günü hedef kitlenizin karşısına en iyi şekilde çıktığınızdan emin olmak için ürününüzü kontrol etmeyi unutmayın. Örneğin; ürününüz bir yazılımsa beta testlerini yaptığınızdan, yemekse tadının lezzetli olduğunda, oyuncaksa fonsiyonlarını gerçekleştirirken kırılmayacağından emin olmalısınız. Çünkü hedef kitleniz için lansman günü, öncesinde verdiğiniz sözleri tuttuğunuzu görmek oldukça önemlidir.

Eğitici İçerikler Hazırlayın

Menünüze yeni bir yemek ekliyorsanız bunun için eğitici bir içerik oluşturamazsınız. Ancak bir yazılım için lansman gününe hazırlanıyorsanız hedef kitlenizin bu yazılımı çok iyi anlaması gerekir. Bunun için lansman gününden önce eğitici infografikler ve nasıl yapılır videoları hazırlayabilirsiniz. Hatta yeni ürününüzü fiziksel bir etkinlikle kutlayacaksanız misafirlerinize ürününüzün nasıl kullanıldığına dair bilgiler veren rehberler dağıtabilirsiniz.

Lojistik Konusunu Çözün

Aylarca planlamasını yaptığınız ürününüzün lansman gününden sonra siparişlere yetişemediğinizi ya da gereğinden fazla ürün stoğu yaptığınızı düşünün. Her iki durum da lansman öncesinde doğru planlama yapmadığınızı gösterir. Bu nedenle üretim, stok, paketleme ve gönderim süreçlerini gözden geçirmeli, siparişlere hazır olmalısınız.

Satış Ekibinizi Motive Edin

Satış temsilcileriniz ve müşteri hizmetleri personelinizin yeni ürününüzü tanımak için zamana ihtiyacı vardır. Ürünü tanımaya vakitleri olur ve ürünle ilgili iyi eğitilirlerse lansman günü ve sonrasında ürününüzü en iyi şekilde pazarlayacaklardır. Bu nedenle onlara gerekli eğitimi vermeli ve süreç boyunca motivasyonlarını yüksek tutmalısınız. Aksi takdirde potansiyel müşterileriniz, satış ekibinizin inanmadıkları bir ürünü pazarladıklarını kolaylıkla anlayabilir.

Yeni bir ürün ortaya çıkarırken lansman planlamanızı önerilerimizi de göz önünde bulundurarak planlayabilir, ürününüz için harcadığınız zamanın karşılığını alabilirsiniz.

4 / 100

Leave a Comment