Yeni E-Ticaret Girişimcileri için İpuçları

pexels burst 374085

Yepyeni bir e-ticaret girişiminiz mi var? İşinizi büyütmek için ne hayaller kurduğunuzu biliyoruz. Peki, çiçeği burnunda bir girişimci olarak neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Merak etmeyin, uzmanların deneyip onayladığı yöntemleri sizin için bir araya getirdik. Yeni e-ticaret girişimcilerinin dikkat etmesi gereken ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Müşterilerinizden Öğrenin

İşinizi büyütürken müşteri tabanınızdan gelen geri bildirimleri dinlemek çok önemlidir. Hem olumlu hem de olumsuz eleştirileri dinleyip buna göre bir strateji geliştirmek işinizi geliştirmeniz için her zaman faydalıdır. Hemen geri bildirimleri dinleyerek başarılı olmuş bir girişimci örneği verelim. Dazadi’nin kurucu ortağı ve CEO’su Jason Boyce, Dazadi’ye liderlik ettiği dönemde bir iş kurmanın gerektirdiklerini sıfırdan öğrenmiştir. Sermayeyi artırmaktan dünya çapında özel markalı ürünler tasarlamaya ve tedarik etmeye, yazılım geliştirme ve proje yönetiminden dijital pazarlamaya ve daha fazlasına kadar sürekli değişen e-ticaret dünyasında anlamlı stratejiler oluşturma konusunda büyük başarı elde etmiştir. Ancak onun küçük işletme sahipleri için bir numaralı ipucu, müşterilerinizi dinleme ve onlarla etkileşim kurma değerine odaklanıyor. Müşterilerinizi dinleyip ürünlerinizi geliştirirseniz ürün puanlarınız ve satışlarınız da artar.

Müşteri Desteğine Öncelik Verin

Müşterilerinizin ya da potansiyel müşterilerinizin aklında iyi bir marka olarak yer etmek için müşteri desteğine öncelik vermeniz şart. Neon Poodle’ın Direktörü Sammy Gibson, özellikle küçük bir işletme olarak müşteri desteğine öncelik vermenin ne kadar önemli olduğunu biliyor. “Odak noktamız müşteri hizmetleridir. Ayrıca hızlı e-posta ve sosyal medya yanıtı, marka güveni oluşturmak için kritik önem taşır. Bu nedenle müşterilerden ve toptancılardan gelen tüm e-postalar için yanıt süresini 24 saat veya daha kısa tutmaya çalışıyoruz… ” diyen Gibson, müşteri desteğine öncelik vererek mutsuz müşterileri sadık müşterilere dönüştürme şansı veriyor.

Rakiplerinizden Korkmayın

Rekabetçi bir pazarda taze kan olabilirsiniz. Bu sizi korkutmasın çünkü siz pazara yeni ürünler sunarak aslında eksikleri tamamlıyorsunuz. Gelin, küçük işletme sahiplerini nispeten daha büyük ve köklü işletmelerle rekabet etmeye davet eden Kensium E-ticaret Çözümleri Direktörü David Zimmerman’ı tanıyalım. Zimmerman, rakiplerinizin önüne geçmenin en iyi yolunun teknoloji olduğunu söylüyor. Bu nedenle modern, kullanıcı dostu ve entegrasyonu daha kolay teknolojileri kullanarak kısa sürede rakipleriniz gibi ölçeklenebilir bir e-ticaret işletmesine dönüşebilirsiniz.

Kısacası müşterilerinize ve sunduğunuz hizmetleri geliştirmeye odaklanırsanız e-ticaret girişiminizi tam da hayal ettiğiniz gibi büyütebilirsiniz.

Leave a Comment