Yüksek Dönüşüm Sağlayan Bir E-Ticaret Açılış Sayfası Nasıl Oluşturulur?

9 / 100
pexels negative space 97080

İyi düşünülmüş bir açılış sayfası, müşterilerinizin sitenize ve ürünlerinize olan ilgisini artırır. Direkt olarak satışa etkisi olan açılış sayfalarında uygulayacağınız adımlar sayesinde hedeflerinize daha kolay ulaşmak mümkün. Satın alma davranışlarını etkileyen, marka imajınızı güçlendiren ve satışlarınızı artıran bir açılış sayfasına sahip olmak için dikkat edeceğiniz ipuçları ile başarı basamaklarını emin adımlarla tırmanabilirsiniz.

Sayfa Tasarımı


Açılış sayfanızda müşterilerin bilinç altını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi sayfanızın tasarımıdır. Müşteriyi yormayan ve olabildiğince sade bir tasarım yaratmakla işe başlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz tasarımla marka imajınızı güçlendirebilir, müşterilerin güvenini kazanabilir, sitede geçirdikleri zamanı artırabilirsiniz. Kullanılan renkler, ürünlerin görünümü, butonların dizilimi ve sitede görünen her şey sayfanızın tasarımını etkileyen birer faktördür. Müşteriye vermek istediğiniz mesajları ve “call to action” metinlerini doğru yerlere doğru boyutlarda konumlandırmanız, müşterileri satın alma konusunda kolaylıkla ikna edebilir.

Kullanılan Ürün Görselleri


Verdiğiniz hizmetin kaliteli olduğu konusunda müşterilerinizi ikna etmek için kullandığınız görsellerin de kaliteli ve ürün hakkında detaylı inceleme imkânı sunmasına dikkat edin. Karşısına çıkan ürün her ne olursa olsun müşteriniz görsellerden kalitenizi hissetmeli ve sizi tercih etmenin doğru bir karar olduğuna inanmalıdır.

Özel Müşterilere, Cazip Teklifler


Promosyon kodları ve indirimler müşterilerin her zaman ilgisini çeker. Eğer bu teklifler müşteri özelinde olursa müşteri kendini çok daha özel hissederek sizin onu düşündüğünüzü ve ona değer verdiğinizi hisseder. Bu da müşterilerinizin sizinle çok daha sıkı bağlar kurmasını sağlar.

Özenle Seçilmiş Mesajlar


Müşterilerinizin online mağazanıza hikaye okumak için gelmediğini biliyorsunuz. Bu yüzden kullanacağınız metinlerin kısa ve vurucu olmasına dikkat edin. Doğru mesaj verdiğinizden de emin olun. Hiç bilinmeyen bir ürün için “Satın Al” mesajı yerine “Daha Fazla Bilgi Al” gibi bilgilendirmeye yönelik metinler daha etkilidir. Müşterinizin zaten bildiği bir ürün için ise direkt olarak satın almaya ve ürünün verdiği fayda ya da hazza yönelik vurucu metinler sayesinde satın almayı çok daha artırabilirsiniz.

Canlı Yardım İmkânı


Her müşteri hızlı geri dönüşleri sever. Bu amaç doğrultusunda onun her an yanında olduğunu hissettireceğiniz canlı yardım panelleri, müşterinin kendini özel hissetmesini sağlar. Bu sayede size olan sadakati artar. O an yaşadığı bir sorunun en hızlı şekilde çözüme ulaşacağını bilen müşteriler hem anlık olarak hem de uzun vadede markanıza kazandırmaya devam eder.

Bu yöntemlerle yüksek dönüşüm sağladığınız e-ticaret sitenizi ziyaret eden müşterilerinize daha fazla satış yapmak için ise Müşteri Tutundurma 101 içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

9 / 100

Leave a Comment